Pvc zemin nedir ve nasıl üretilir?

Pvc zemin nedir ve nasıl üretilir?

Pvc zemin, son derece dayanıklı, pratik ve uygun fiyatlı bir zemin kaplaması oluşturmak için birlikte sandviç yapılmış birkaç farklı malzemeden oluşan bir üründür. İki temel vinil zemin türü Lüks Vinil Karosu (LVT) ve vinil rulodur. Hem LVT hem de vinil rulo aynı malzemelerden yapılır, ancak farklı efektler üretmek için farklı şekilde yapılandırılırlar. Örneğin, plank formatı doğal ahşabı taklit etmek için idealdir.

Ürün yapıları ile ilgili daha fazlasını keşfedin: Tarkett LVT and vinil rulo zeminler

Vinil çeşitleri nelerdir?

Vinil zemin, hem vinil rulo hem de lüks vinil karoları ifade eder. (LVT).

Lüks Vinil Karoları (LVT)

 LVT, parke ve seramik gibi doğal zemin kaplama seçeneklerini taklit etmek için tasarlanmış bir vinil zemin türüdür. Teknolojik gelişmeler ve gelişmiş tasarım yeteneği sayesinde, vinil zeminler taklit ettikleri ürünlerle neredeyse aynı görünebilir ve hissettirebilir. LVT, seramiğin veya ahşap plankların görünümünü taklit etmek için seramik veya ahşap formatlarında çok çeşitli zamansız ve modaya uygun tasarımlara sahiptir. Ayrıca rijit veya esnek karo ve plank versiyonları mevcuttur. LVT'nin modüler formatı uygulamayı kolay ve hızlı hale getirir, bir ev veya odayı yenilerken büyük bir avantajdır. Gerçekten  de LVT ile, bir veya birkaç odanın uygulaması günlük rutini uzun süre etkilemez. LVT ile renovasyon, mobilyalar odanın içindeyken yapılabilir.

 

Vinil Rulo

Vinil rulo, büyük, sürekli, esnek rulolarla gelen ve zamansız ve gerçekçi seçeneklerden daha eğlenceli tasarımlara kadar neredeyse sınırsız sayıda stilde sunulan cam elyafı-yastık tabanlı zemin kaplamadır. Vinil rulolar aynı zamanda ev sahipleri için en uygun zemin kaplama çözümlerinden biridir. Ayrıca, vinil rulolar %100 ftalat içermez ve daha sağlıklı iç mekan ortamlarına katkıda bulunan düşük VOC emisyonlarına (dışarıdan sağlanan ürünler hariç) sahiptir.
 

Her stile, her bütçeye uygun Tarkett vinil zemin çözümleri

 Tarkett olarak, farklı ihtiyaç, zevk ve bütçeleri karşılamak için eviniz için eksiksiz bir LVT ve vinil rulo zemin çözümleri geliştirdik. Örneğin, LVT koleksiyonlarımızdan ikisi olan Starfloor Click 55 ve Starfloor Click Ultimate 55, profesyonel düzeyde direnç, basit bir click uygulama sistemi ve çok çeşitli renk ve yüzey tasarımları sunar. Vinil rulo döşememiz, özellikle mutfak ve banyo için uygun olan dayanıklı, pratik ve uygun fiyatlı bir seçenek sunar.  Diğer Tarkett vinil zemin seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
 

Vinil zemin ne kadar dayanıklı?

Vinil zemin kaplaması genellikle oldukça dayanıklı bir malzeme olarak kabul edilir. Bununla birlikte, zeminin zaman içinde ne kadar iyi kaldığını belirleyen önemli faktörler vardır. Örneğin, malzemenin kalitesi, nasıl üretildiği ve ne kadar iyi uygulandığı, vinil zemininizin dayanıklılığını ve ömrünü etkileyecektir.

Hem LVT hem de vinil rulo serilerimiz olarak tüm Tarkett vinil zeminler, aşırı koruma sağlayan ve çizilmelere veya lekelere karşı daha dayanıklı  hale getiren özel bir PUR yüzey koruma ile üretilir. Ayrıca ekstra dayanıklılık sağlayan şeffaf bir aşınma tabakasına sahiptir. Rijit LVT ayrıca ekstra direnç ve mükemmel boyutsal stabilite sağlayan gelişmiş bir sert çekirdek yapısına sahiptir. Sonuç olarak, dalgalanmayacak veya şişmeyecek ve zaman içinde zeminde herhangi bir genişleme veya büzülme olmayacaktır. Ürün şeklini ve boyutunu nem veya sıcaklık değişimlerine karşı koruyacaktır. Su, soğuk veya sıcak, Rijit LVT'nin görünümünü değiştirmez. Son katmanı o kadar dayanıklıdır ki, her türlü hasara karşı korumaya yardımcı olur. Ayrıca, yüksek trafikli alanlar ve yüksek kaliteli ancak az bakım gerektiren bir zemin arayan herkes için mükemmel bir zemin seçeneğidir.

Tarkett’in LVT ve vinil rulo seçeneklerini keşfedin.

Vinil su geçirmez mi?

Evet, tüm vinil zemin ürünleri su geçirmezdir çünkü esas olarak PVC'den oluşurlar. Ancak, uygulama kalitesi su geçirmezlik seviyelerini etkileyebilir. Örneğin, LVT yan yana oturan planklar veya karolar halinde gelir ve birden fazla derze neden olur. Böylece, planklar veya karolar su geçirmez olsa da, yanlış takarsanız, derzlerden su veya nem sızması olasılığı vardır. Öte yandan, vinil rulo tabaka halinde gelir ve uygulandığında genellikle çok az derz vardır.

Üreticinin talimatlarını dikkatle izleyerek, banyo ve mutfak gibi neme maruz kalan alanlarda hem LVT hem de vinil rulo kullanılabilir.

Vinil zeminlerin ömrü ne kadardır?

Vinil zeminler, kalitelerine ve nasıl uygulandıklarına ve bakımlarına bağlı olarak 5 ila 25 yıl arasında kullanılabilir.

Vinil zeminin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Vinil zeminin avantaj ve dezavantajları, seçtiğiniz ürünün tipine ve kalitesine bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Vinil zeminin iyi bilinen avantajları çoktur. Ayak altında rahat ve sessiz, hasara ve neme dayanıklı, uygulaması ve bakımı kolay, uygun fiyatlı ve çok sayıda renk ve tasarımda mevcuttur. Ayrıca vinil zeminler, Tarkett'in PVC'nin sorumlu kullanımına büyük önem verdiği için sürdürülebilir bir zemin kaplama çözümüdür. Üretim zinciri boyunca tam şeffaflık sağlamak için tüm vinil zemin kaplama ürünlerimiz için EPEA (Çevre Koruma Teşvik Ajansı) tarafından değerlendirilen malzemeleri seçerek Cradle to Cradle® ilkelerini uyguluyoruz. Mümkün oldukça, vinil rulolarımızı üretmek için düşük çevresel etkiye sahip, geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir malzemeler kullanıyoruz.

Alt kısımda, vinil zeminin yapıştırılmış olması durumunda çıkarılması zor olabilir, üzerine ağır nesnelerle eğilebilir ve çok keskin nesnelerle delinebilir. Vinil döşemenin bir başka dezavantajı, çok yüksek sıcaklıkları destekleyememesi ve aşırı UV maruziyeti ile solma ve renk değişikliği gösterme eğilimidir. Bu nedenlerden dolayı, verandalar gibi çok fazla doğrudan güneş ışığına maruz kalan odalarda vinil genellikle önerilmez.

Bununla birlikte, yeni teknolojiler, vinil zeminin hem tasarımında hem de yapımında gelişmeye devam ettiği anlamına geliyor ve bazı ürünler artık yukarıda belirtilen dezavantajlara karşı koyabiliyor. Örneğin, Tarkett Rijit LVT - Starfloor Click Ultimate, mutfak ve banyoda dökülmeleri, verandadaki sıcaklık değişimlerini engelleyen ekstra yoğun, sert bir kompozit çekirdek yapı ile üretilmiştir. Vinil rulolarımız, ışığa maruz kaldıklarında solmaya karşı son derece dirençli kılan olağanüstü ışık solmazlığı değerlerine sahiptir.

Vinil zemin nasıl döşenir?

Vinil zeminin uygulanması o kadar kolaydır ki, sadece bir hafta sonu evinizde herhangi bir odaya yepyeni bir görünüm kazanabilirsiniz. Vinil zemininizi tam olarak nasıl döşeyeceğiniz, seçtiğiniz ürün türüne bağlıdır. Vinil rulo döşeme durumunda, odanın büyüklüğü ve kullanımı da önerilen uygulama yöntemini etkiler. Alt zeminin nasıl hazırlanacağı da dahil olmak üzere vinil zeminin nasıl uygulanacağı hakkında daha fazla bilgi için,  Uygulama sayfasını ziyaret edin.

Vinil zeminin temizliği ve bakımı nasıldır?

Vinil zeminler sadece şık ve uygulaması kolay değildir; ayrıca temizliği ve bakımı kolaydır, böylece hayatınızı ve evinizi hijyenik hale getirir. Tarkett'de tüm vinil zemin kaplamalarımız, çiziklere veya lekelere karşı daha dirençli olmasını sağlayan ve temizlik ve bakımı daha kolay hale getiren özel yüzey koruması ile kaplanmıştır.
Vinil zeminlerinizin temizlik ve bakımı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Evin tüm odalarında vinil zemin kullanılabilir mi?

Evet. Suya dayanıklılığı, sağlamlığı ve montaj ve bakım kolaylığı nedeniyle, vinil zemin evinizin herhangi bir odasına uygulanabilir. Suya dayanıklılığı ve sağlamlığı ile, banyolar ve mutfaklar için özellikle iyi bir seçimdir. Bununla birlikte, vinil zemin, oturma odaları ve yatak odaları da dahil olmak üzere evdeki diğer odalar için popüler bir seçenektir.
Evinizin farklı odaları için Tarkett vinil zemin seçenekleri keşfetmek için tıklayın.

Vinil zeminin farklı tarzları nelerdir?

Suya dayanıklılık, sağlamlık, uygulama ve bakım kolaylığı vinilin popüler satış noktalarından bazılarıdır. Ancak günümüzde vinilin popülaritesi, artan tasarım, desen ve doku seçeneklerinin çeşitliliği ve parke ve taş gibi doğal malzemelerin görünümünü neredeyse mükemmel bir şekilde yeniden üretebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Hem LVT hem de vinil rulo çok çeşitli tasarım ve tarzlarda mevcuttur. Bununla birlikte, önemli farklılıklardan biri, vinil rulonun neredeyse sınırsız bir tasarım ve renk seçeneği yelpazesi sunmasıdır. Öte yandan LVT, çoğunlukla ahşap ve taş gibi doğal malzemelerin görünümünü ve hissini yeniden üretmeye odaklanan çeşitli tasarımlar ve stiller sunar.
Daha fazla bilgi edinmek  tıklayın.

LVT ve laminat zemin arasında ne fark var?

Hem LVT hem de laminat, gerçek ahşap parkeye uygun fiyatlı alternatifler olarak kabul edilir. Ayrıca parke ile karşılaştırıldığında daha dayanıklı ve uygulaması ve bakımı nispeten kolaydır. Bununla birlikte, iki ürünün kendileri arasında yine de birkaç fark vardır.

İki ürün arasındaki ilk fark zeminin ses yalıtımıdır: hem LVT hem de Laminat, ses emilimini artırmak için ek bir maliyetle akustik bir tabanla uygulanabilir, ancak Rijit LVT (Starfloor Click Ultimate) entegre bir akustik destek ile birlikte gelir ve bir odadaki sesleri önemli ölçüde azaltır.

İki ürün arasında önemli bir fark, vinilin suya karşı dayanma kabiliyetidir. LVT, esas olarak ahşap ürünlerden yapılmış laminat parkeye kıyasla %100 su geçirmez olan PVC'den oluşur. LVT'nin nem direnci, banyo ve çamaşır odası gibi ıslak odalar da dahil olmak üzere evdeki herhangi bir odaya uygulanabileceği anlamına gelir, bu laminat için geçerli değildir.

Bir başka önemli fark, hem LVT hem de laminatın, tutkal veya çivilere ihtiyaç duymadan kolay uygulama sağlayan bir click sistem seçeneği sunmasıdır. Bununla birlikte, çoğu vinil ürünü kesmek için sadece basit bir maket bıçağı gerektirir, laminat ise her parçayı kesmek için bir el testeresi veya daire testere gerektirir.