Vinil zemin türleri

Vinil zemin türleri

İki ana vinil zemin türü, vinil rulo zemin ve lüks vinil karolarıdır (LVT). Üreticiler genellikle bu kategorilerin her birinde bir dizi vinil zemin ürünü sunar ve her ürün belirli uygulamalara uygun belirli özellikler sunar. Örneğin Tarkett, evinizdeki her oda için eksiksiz bir LVT ve vinil rulo zemin çözümleri sunarak hem yaşam tarzınıza hem de bütçenize uygun bir vinil zemin bulmanızı sağlar.

LVT nedir (lüks vinil karosu - luxury vinyl tiles)?

Lüks vinil karoları anlamına gelen LVT, rijit veya esnek vinil karolarda veya planklarda çok katmanlı, su geçirmez, esnek bir zemin kaplamadır. Vinil ruloya benzer şekilde LVT, zamansız ve klasikten modaya uygun tasarımlara kadar geniş bir tasarım ve stil seçeneği sunan dayanıklı ve pratik bir zemin seçeneğidir.

Tarkett LVT'nin yapısı nasıldır?

Tarkett LVT, PVC'nin bir çekirdek katmanı, bir baskılı tasarım katmanı, bir aşınma tabakası ve bir güçlendirilmiş poliüretan ( PUR ) koruma katmanından oluşur.

Tasarım katmanı hemen hemen her malzemeye benzeyecek şekilde yapılabilir ve sonsuz tasarım olanakları sunar. Aşınma tabakası zemininizin dayanıklılığını belirler: aşınma tabakası ne kadar kalın olursa, zemin o kadar dayanıklıdır. Üst poliüretan işlem tabakası hem aşınma tabakasını hem de tasarım tabakasını korur, çizilmelere, aşınmaya ve lekelere karşı aşırı koruma sağlar.

Tarkett’in Starfloor Click Ultimate serisinde ayrıca, dahili bir alt tabaka görevi gören, ses yalıtımı sağlayan ve zeminleri daha yumuşak yapan köpük destek tabakası da bulunur.

Tarkett’in LVT serisi

Tarkett LVT koleksiyonu, retro karolardan füme meşeler ve fırçalanmış metallere kadar her şey dahil olmak üzere çok çeşitli şık ev zemin tasarımları sunmaktadır. Uygulaması, çıkarılması ve bakımı kolay ve tasarım trendlerinin ön planında yer alan sorunsuz, modüler bir zemin çözümü isteyen ev sahipleri için en iyi zemin kaplama seçeneklerinden biridir.

Vinil rulo nedir?

Vinil rulo, baskılı bir üst katmana sahip çok katmanlı bir vinildir. Geniş, sürekli, esnek rulolar halinde gelir ve uygulandığında genellikle çok az derz vardır. Bu nedenle banyo, mutfak ve çamaşırhane gibi neme maruz kalan alanlarda vinil rulo önerilir.

Modern vinil rulo, olağanüstü tasarım seçenekleri sunan parlak, pratik ve uygun fiyatlı bir zemin kaplama seçeneğidir: parlak renkler, eğlenceli tasarımlar ve siyah beyaz, ahşap ve taş gibi doğal malzemelerin mükemmel reprodüksiyonlarına kadar farklı seçenekler sunar.

Tarkett vinil rulonun yapısı nasıldır?

Tarkett vinil rulo, stabilite için bir cam elyaf çekirdek, akustik ve termal yalıtım için bir köpük veya polyester taban ve dökülmelere ve lekelere karşı direnç sağlayan şeffaf bir aşınma tabakası ve poliüretan (PU) koruma tabakası içeren birkaç katmandan oluşur.

Her bir Tarkett vinil rulo ürününün yapısı ve yüzey koruması, zeminin çizilmelere ve lekelere ne kadar dirençli olacağını ve temizlenmesinin ne kadar kolay olduğunu belirleyecektir. Örneğin, daha yumuşak zeminler çizilmelere karşı daha dayanıklı olacak ve derin kabartmalı zeminlerin temizlenmesi pürüzsüz yüzeyli zeminlere göre biraz daha zor olacaktır. Genel olarak, vinil zeminlerimiz çizilmelere ve lekelere karşı iyi dayanır ve temizlenmesi kolaydır.

Vinil zeminlerimiz aynı zamanda iyi hissettirir, yastıklı ayak altı konforu ve görünümüne uyan dokunma hissi sağlamak için çeşitli efektler sunar. Aşınmaz, su geçirmez ve kolay temizlenebilir. Tarkett vinil rulo zemin kaplaması çok düşük VOC (Uçucu Organik Bileşikler) emisyonuna sahiptir ve % 100 ftalat içermez.

LVT ve laminat arasındaki fark nedir?

Hem LVT hem de laminat, geleneksel parke ve seramik zemin seçeneklerine dayanıklı, uygun fiyatlı ve çekici alternatiflerdir. Her ikisi de katmanlar halinde yapılır ve dirençlerini ve dayanıklılıklarını artıran ve temizlenmesi ve bakımını kolaylaştıran bir aşınma tabakası ve ahşap, taş gibi doğal malzemelerin görünümünü neredeyse mükemmel bir şekilde taklit etmelerini sağlayan bir tasarım katmanı içerir. 

LVT su geçirmezdir

Hem LVT hem de laminat benzer şekilde yapılandırılırken, bileşimleri değişir. Laminat esas olarak bir ahşap ürünü olan yüksek yoğunluklu lif levhadan oluşur. Bu, laminatın su geçirmez olmadığı ve bu nedenle evinize nereye uygulayabileceğinizi sınırlayan su hasarına çok daha duyarlı olduğu anlamına gelir. Öte yandan LVT, esas olarak PVC'den oluşur ve laminatla karşılaştırıldığında neme karşı üstün direnç sağlar. Laminatın aksine, LVT banyo, mutfak ve çamaşırhane de dahil olmak üzere evinizdeki herhangi bir odada kullanılabilir. Bununla birlikte, LVT ürünleri su geçirmezken, uygulamanın öyle olmadığını not etmek de önemlidir. Örneğin, LVT yan yana oturan planklar ve karolar halinde gelir ve birden fazla derze neden olur. Böylece, planklar ve karolar su geçirmez olsa da, doğru şekilde takılmazlarsa, derzlerden su veya nem sızması olasılığı vardır. Bu nedenle, neme eğilimli ortamlara uygulamanın çok dikkatli yapılması gerekir.

LVT sessiz ve yumuşaktır

Tarkett LVT rahat ve yumuşaktır. LVT, laminatla karşılaştırıldığında ayak altında çok daha sessizdir.

Vinil rulo ve linolyum aynı şey midir?

Vinil rulo ve linolyum zemin terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak aynı şey değildir. Her iki zemin tipi de son derece dayanıklı, uzun ömürlüdür ve evdeki hemen hemen her odaya uygulama için uygundur. Bununla birlikte, yapılışı, uygulanışı ve bakımı ve her üründe mevcut çeşitli tasarımlar ve renkler arasında bazı önemli farklılıklar vardır.

Vinil rulo katmanlar halinde yapılır ve çoğunlukla PVC'den oluşur, linolyum ise esas olarak keten tohumu olmak üzere tek bir doğal malzeme katmanından yapılır. Vinilin katmanlarından biri, üzerine dekoratif tasarımların basıldığı ve kabartıldığı 'tasarım katmanı'dır. Bu tasarım katmanı neredeyse sınırsız tasarım ve renk seçenekleri sunar. Bazı vinil zeminler, görüntüyle eşleşen dokuya sahiptir ve vinil zeminin gerçek parke ve doğal taş gibi taklit ettiği malzemeye benzemesini ve hissetmesini sağlar. Linolyum ile tasarım, tasarım kapsamını ve renk olasılıklarını sınırlandırarak, ayrı bir kat üzerine basılmak yerine malzemelerin her tarafına yerleştirilir.

Uygulama ve bakım bir diğer önemli farktır, vinil zemin kaplaması linolyum zeminden çok daha kolay uygulanır ve bakımı kolay yapılır. Çoğu linolyum, tam yayılmış yapıştırıcı gerektiren rulo formundadır. Ve linolyum çok sert olduğundan genellikle profesyonel bir uygulayıcı gerektirir. Vinil rulo zemin kaplaması ile ise çalışmak çok daha kolaydır. Vinil, seçtiğiniz ürüne bağlı olarak çeşitli şekillerde de uygulanabilir.

Linolyum ayrıca, neme karşı dayanıklı olmadığı kadar vinil kadar da aşınmadığı için bakım açısından biraz daha çaba gerektirir. Linolyum doğal malzemelerden yapılmıştır ve bu nedenle su ve temizlik ürünlerinden kaynaklanan hasarlara karşı çok daha hassastır. Sonuç olarak, derzleri uygulamadan hemen sonra mühürlemeniz ve üretici tarafından önerilen belirli temizlik ürünlerini kullanmanız gerekir. Ayrıca, nem ve neme karşı olası güvenlik açığı nedeniyle, banyo ve çamaşır odasına linolyum önermiyoruz. Öte yandan, çoğu vinil zemin evin herhangi bir odasına uygulanabilir ve normal ev temizlik ürünleri ile temizlenebilir.