Vinil zemin nasıl döşenir

Vinil zemin nasıl döşenir

Vinil uygulaması en kolay zeminlerden biridir. Bununla birlikte, zemini nasıl uygulayacağınız, seçtiğiniz vinil ürüne ve üreticinin uygulama talimatlarına bağlıdır.

Bununla birlikte, seçtiğiniz vinil zeminin türünden bağımsız olarak, zemini düzgün bir şekilde uyguladığınızdan emin olmak için birkaç ön hazırlık adımı gerekir. Başlamak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

• Çoğu durumda, mevcut zemin kaplamasını kaldırmanız gerekir. Ancak, birkaç istisna vardır. Örneğin, rijit LVT doğrudan seramik ve mevcut alt zeminlerin üzerine uygulanabilir. Vinil rulo linolyum kaplamaların üzerine döşenebilir, ancak zemin çatlaksız ve iyi durumda olmalı ve önceden temizlenmelidir. Halıya vinil rulo veya LVT veya eski vinil zeminler gibi tekstil veya köpük tabanlı çok esnek plastik kaplamaların döşenmesi önerilmez. Döşemenin derzlerinin vinil rulonun yüzeyinde göründüğü telgraf oluşturma etkisi nedeniyle karo üzerine vinil rulo döşenmesi de önerilmez. Seramik üzerine uyguluyorsanız, zeminin düz ve düz olmasını sağlamak için bir tesviye bileşiği kullanmanız gerekir.

  • Alt zeminin kuru, temiz ve düzgün olduğundan emin olun. 

• Vinil zemini ambalajından çıkarın ve oda sıcaklığına alışması için en az 24 saat boyunca uygulanacağı odada dinlendirin.

LVT nasıl döşenir?

LVT'yi uygulamanın birkaç yolu vardır, ancak en hızlı ve en kolay yollardan biri click sistemini kullanmaktır.
Starfloor Click ürünleri, iki basit ve çok yönlü uygulama yöntemine izin veren click uygulaması ile tasarlanmıştır:

Angling – Bu yöntem Starfloor Click 30 koleksiyonumuz için kullanılır. Plankların veya karoların hem kısa hem de uzun uçları boyunca bir açıyla uygulandığı angle-locking uygulamasına izin verir.
Push-down – Bu yöntem Starfloor Click 55 ve Starfloor Click Ultimate koleksiyonlarımızda kullanılır ve vinil karolara veya planklara aşağı doğru vurmak için kısa tarafta lastik bir çekiç kullanılmasını içerir.

Click system teknolojisi sayesinde LVT zeminlerinizi zahmetsizce ve hızlı bir şekilde uygulayabilirsiniz. Ayrıca, LVT kolay modüler bir sistem olduğundan, uygulama sırasında tüm mobilyaları odadan çıkarmaya gerek yoktur. Mobilyalarınızı hareket halindeyken odanın etrafında yeniden konumlandırarak vinil zemini adım adım uygulayabilirsiniz.

Starfloor Click 55 nasıl uygulanır

 

Starfloor Click Ultimate Rijit LVT nasıl uygulanır

 

Vinil rulo nasıl döşenir?

Tarkett vinil rulosunu uygulamanın üç ana yolu vardır. Kullandığınız uygulama yönteminin türü seçtiğiniz ürüne ve odanın boyutuna bağlıdır.

Tamamen serbest döşenebilir – Vinil zemini alt zeminin üzerine döşemeniz yeterlidir. Ardından zemini açmanız ve kesmeniz gerekir. Bu yöntemi 12 m²'nin altındaki küçük alanlar için öneriyoruz.
Yarı serbest döşenebilir – Zemini sabitlemek için odanın etrafında çift taraflı bant kullanarak. Bu yöntemi 12 ila 25m² arasındaki orta alanlar için öneririz.
Tamamen yapıştırıcı ile– Tarkett’in kolay ve çevre dostu çözümü Tarkospray gibi su bazlı bir sprey yapıştırıcı kullanarak. 25m²'nin üzerindeki geniş alanlar için bu yöntemi öneriyoruz.

Tarkett vinil rulo için ana uygulama yöntemi, yarı serbest döşenebilir yöntemidir. Basit bir maket bıçağı genellikle ihtiyacınız olan tek araçtır.

Büyük bir odanız varsa bir vinil rulo uygulamanın farklı adımları şunlardır:

Gerekli araçlar :
- Eldivenler - Ölçüm bandı
- Kurşun kalem - PVC Soğuk Kaynak
- Çift taraflı bant - Maskeleme bandı
- Kanca uçlu bıçak - Düz uçlu bıçak
- Silindir
- Çelik cetvel

1. 24 saatlik iklimlendirmeden sonra, 5 cm kenar boşluklu ruloları kesin ve 24 saat bekleyin.
2. Zeminin dengesini sağlamak için hassas bir düzen planlayın
3. Odanın büyüklüğüne ve zemininizin genişliğine bağlı olarak, çok parçalı bir uygulama gerekebilir. Daha sonra derz sızdırmazlığı için soğuk bir kaynağa ihtiyaç duyulabilir.

4. Referans çizgisini çizin (parçaların birleştiği yer)
5. Kenarların üzerine çift taraflı bant yerleştirin
6. Parçayı referans çizgisi boyunca yerleştirin

7. Parçaları üst üste getirin ve derzleri hizalayın
8. Zemin kaplamasını duvar boyunca kesin
9. Parçaları iki kez kesin

10. Çift kesmeden sonra bir parçayı katlayın ve bağlantı çizgisini izleyin (bant konumlandırma için)
11.  Çift taraflı bandı bağlantı hattının üzerine yerleştirin. Koruyucu folyoyu çıkarın ve 2 parçayı kenardan kenara yerleştirin.
12. Maskeleme bandını bağlantı yerine yerleştirin

13. Kabarcıklardan kaçınmak için maskeleme bandını silindir ile bastırın
14. Maskeleme bandını kanca uçlu bıçakla bağlantı boyunca kesin
15. İğneyi derz içine sokarak soğuk kaynağı kullanın ve derz boyunca çözeltinin sürekli akışını sağlamak için tüpe yumuşak bir şekilde basın

16.  10 dakikalık kuruma süresinden sonra, maskeleme bandını yavaşça çıkarın
17.  Zemininiz artık hazır

Vinil zemin için hangi yapıştırıcı kullanılır?

Tarkett LVT zemin seçeneklerinden herhangi birini uygulamak için yapıştırıcıya ihtiyacınız yoktur. Ancak, Tarkett vinil rulo zemininiz için yapıştırıcılı uygulama yöntemini kullanıyorsanız, Tarkett’in kolay ve çevre dostu çözümü Tarkospray gibi su bazlı bir sprey yapıştırıcı kullanmanızı öneririz.