Vinil zeminlerin temizlik ve bakımı nasıl yapılır

Vinil zeminlerin temizlik ve bakımı nasıl yapılır

Vinil zeminler sadece dayanıklı, şık ve uygulaması kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda temizlenmesi ve bakımı kolaydır, böylece hayatınızı kolaylaştırabilir ve evinizde hijyenden emin olabilirsiniz.

Tarkett'de tüm vinil zemin kaplamalarımız, çiziklere veya lekelere karşı daha dirençli olmasını ve temizlenmesi ve bakımı daha kolay hale getiren özel yüzey koruma kürü ile kaplanmıştır. Hem LVT hem vinil rulolar için, vinil zeminlerinizi temizlemek ve korumak basit, hızlı ve kolaydır.

Döşediğiniz gün kadar iyi görünmeleri için birkaç temel adımı izlemeniz yeterlidir.

Vinil zemin nasıl temizlenir

Vinil zeminlerin temizlenmesi basit bir temizlik rutini gerektirir. Vinil zemininizi günlük olarak temizlemek için silme veya süpürme yeterlidir. Bir süpürge veya elektrikli süpürge ile tozu temizlemek, toz ve kir birikmesini önler ve zemininizin bakımını kolaylaştırır.

Her hafta veya gerekirse daha sık, zemini nemli bir paspas veya ılık su ve nötr bir deterjanla nemlendirilmiş bir bezle silmek yeterlidir. Bu kiri temizlemeye ve zemini en iyi durumda tutmaya yardımcı olur. Zemini temizlemek için çok miktarda suya ihtiyacınız olmadığını unutmayın.

Vinil zemindeki lekeler nasıl temizlenir

Vinil zemininizden daha sert çizik ve lekeleri temizlemek de nispeten basittir. Lekeleri derhal, örneğin bir naylon ped ve nötr bir deterjanla temizleyin. Lekenin dışından ortasına doğru temizleyin, sonra durulayın ve tatlı su ile silin. Farklı leke türlerini temizlemek için bazı ipuçları:

Yağ, sirke veya limon lekeleri, vinil zemininizin yüzeyinde renk bozulmasına neden olabileceğinden hemen çıkarılmalıdır. Bu lekeleri çıkarmak için ılık su ve nötr bir deterjan karışımı kullanabilirsiniz.
Mürekkep, domates veya kan lekeleri, çok seyreltilmiş alkolü ovmadan birkaç dakika boyunca doğrudan lekeye koyarak çıkarılabilir, daha sonra suyla durulayın.
Kalem ve marker lekeleri, bir bez üzerine biraz beyaz ispirto ile ovalanarak ve suyla iyice durulanarak kolayca temizlenir.
Pas, pas önleyici bir süngerle temizlenmeli ve su ile durulanmalıdır.

Vinil zemininizin güzelliğini korumak ve ömrünü uzatmak için ek temizlik ve bakım ipuçları

Koruyucu pedleri (keçe gibi) ağır mobilyalar, sandalye ve masa ayaklarının altına yerleştirin
• Vinil zemininizin üzerinde duran nesneler üzerinde kauçuk tabanlardan kaçının - lekelenmeye neden olabilir
• Kir veya tozun içeri girmesini önlemek ve temizliği kolaylaştırmak için paspasları girişlerde kullanın. Kirin yaklaşık % 80'ini burada durdurabilirsiniz!
• Zeminlerinizi doğal, yumuşak veya nötr deterjanlarla temizleyin
• Isıtıcılar, küller veya kömürler gibi sıcak malzemeleri vinil zeminden güvenli bir mesafede / yükseklikte tutun

Zeminlerinizi bunlarla temizlemeyin:

• Aşındırıcı tozlar

• Siyah Sabun

• Aseton veya çözücüler

• Balmumu veya vernik

• Yağ Bazlı Ürünler

• Buharlı Temizleyiciler

Vinil zeminlerin bakımı nasıl yapılır

Doğası gereği, vinil zeminler aşınmaya dirençli ve su, çizilmeye ve lekeye karşı dayanıklıdır. Örneğin Tarkett vinil zeminleri, su direnci ve yüksek boyutsal stabilite sağlayan çok yönlü taban katmanları ile üretilmektedir. Ayrıca, aşırı koruma sağlayan ve çizilmelere ve lekelere karşı daha dayanıklı ve daha kolay temizlenmesini sağlayan özel bir PUR yüzey koruma işlemi ile üretilirler.

Sonuç olarak, yukarıdaki temel temizleme rutinini uygularsanız, vinil zeminlerinizin sürekli bakımına çok az ihtiyaç vardır. Örneğin sert zeminlerin aksine, parlaklığı geri kazandırmak için balmumu uygulamanız veya yüzeyi cilalamanız gerekmez. Vinilin orijinal görünümünü geri kazandırmak için sabun ve ılık suyla derinlemesine temizlik yeterlidir.

Bununla birlikte, vinil bozulamaz değildir ve zemini iyi durumda tutmak için doğru önlemleri almak önemlidir.

Vinil zemin nasıl onarılır

Vinil zeminlerinizin nasıl onarılacağı, sahip olduğunuz ürün türüne ve nasıl hasar gördüğüne bağlıdır.

LVT söz konusu ise, bazı üreticiler hasarlı karoları tek tek değiştirebileceğinizi, diğerleri bunu yapmanın uygulama bütünlüğünü tehlikeye atacağını öne sürmektedir.

Olası bir durumda, Starfloor Click 55 lüks vinil karoları hasarlı bir plank ile değiştirmeniz gerekir:

- Hasarlı plankları çıkarmak için plankı bir kesici ile kesin. Sonra boşluğun her köşesinden dili çıkarın. Yeni bir plank takmadan önce, daha yumuşak hale getirmek için bir sıcak hava üfleyici kullanın.
- Önce uzun tarafı takın ve kısa taraftaki oyuğun altına bastırın.
- Yerleştirilip takıldığında, diğer taraftaki oyuktaki dile basın.

Starfloor Click 30 lüks vinil karosunda hasarlı bir plank değiştirmek için:

- Plankı (ek yerini takip ederek) bir kesici ile kesin.
- Hasarlı plankları çıkarın. Sonra yeni bir plank alın ve oyuğunu ve dilini kesin. Bu plankı yerleştirmeden önce tasarım yönüne uyduğunuzdan emin olun.
- Değiştirilen plank ve çevresindeki planklar çift taraflı bant kullanılarak alt zemine sabitlenmelidir. Zemine iyi yapışmasını sağlamak için tüm bu plankları düzgün bir şekilde döndürdüğünüzden ve bastırdığınızdan emin olun.

Rulo vinil söz konusu ise, hasarın onarılması, yüzeyin veya yamanın yeni malzemeyle kaynaşması için birkaç teknik adım gerektirebilir. Bazen, daha küçük kesikler ve çizikler sıvı derz kapatıcısı ile birleştirilebilir. Bu teknik olarak mümkün olsa da, oldukça zor bir prosedürdür ve sonuçlar genellikle estetik olarak çekici değildir.

Onarımların nasıl yapılacağı da dahil olmak üzere vinil zeminlerinizi temizlemenin ve bakımını yapmanın en iyi yolu ile ilgili olarak üreticinin önerilerine uymak iyi bir fikirdir.

Vinil zeminler nasıl parlatılır?

Vinil zeminin çok çeşitli renk, desen ve dokularda kullanılabilirliği, stil tercihinize mükemmel şekilde uyan bir zemin kaplaması bulabileceğiniz anlamına gelir. Doğal malzemeleri taklit etme kabiliyeti nedeniyle, birçok tüketici daha pahalı ahşap, seramik ve taş döşeme seçeneklerine pratik ve düşük maliyetli bir alternatif olarak vinili seçiyor. Ayrıca, şu anda trend olan mat yüzeylerin daha doğal güzelliğini arıyorlar.

Ancak, daha parlak bir görünüm arıyorsanız, yüksek parlaklığa sahip vinil zemin seçebilirsiniz. Onları parlak tutmak, sonrasında onları temiz, kir ve tozsuz tutmanıza bağlı olacaktır. Diğer zemin türlerinden farklı olarak, gerçek bir parkede olduğu gibi, vinil zemininizi parlatmak için tasarlanmış belirli ürünler yoktur. Bunun yerine, temel temizleme rutinini takip etmek vinil zeminlerinizin döşediğiniz gün kadar iyi görünmesini sağlar.

 

Vinil zeminler cilalanabilir mi?

Düzenli bakım gerektiren parke veya taş gibi bazı zemin seçeneklerinin aksine, vinil zemin çok az bakım gerektirir. Örneğin, tüm Tarkett vinil zemin kaplamaları zaten güçlendirilmiş bir poliüretan yüzey koruma işlemi ile korunmuştur ve bu nedenle cilalama gerektirmez. Bunun yerine, vinil zemininizin orijinal görünümünü korumak için tek ihtiyacınız olan basit bir temizlik rutini.