Lamine zeminler hakkında bilmeniz gereken her şey

Lamine zeminler hakkında bilmeniz gereken her şey

Ahşap bir zeminin güzelliği gibi bir şey yoktur. Ağaç damarlı yüzeyi ve dokusu, yatak odasından oturma odasına, mutfaktan koridora kadar her türlü iç mekana doğal bir sıcaklık getirir. Hem modern hem de geleneksel tasarımlar ve çok çeşitli renk seçenekleri, bitişler ve benzersiz özellikler sunarak güzel bir şekilde hazırlanmış lamine zeminlerimizin tüm kişisel mekanlarınıza stil ve zarafet getireceğinden eminiz.

Bununla birlikte, mevcut birçok seçenek içinden mekanınız için en iyi lamine zemin tipini seçmek çok zor olabilir. Karar verme sürecini basitleştirmek ve evinizdeki farklı odalar için en iyi lamine zemin seçeneğini seçmenize yardımcı olmak için, lamine zeminler hakkında bilmeniz gereken her şeyi detaylı bir şekilde anlatan kapsamlı bir kılavuz hazırladık.

Burada farklı lamine parke türleri, çeşitli ağaç türleri, mevcut özellikleri, cila seçenekleri ve lamine parke ve laminat parke arasındaki farklar hakkında bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca lamine parke nasıl döşenir, bakım, tasarım ve renk seçimi ile ilgili tavsiyelerin yanı sıra lamine parkenin nereye döşeneceğine dair tavsiyeler de veriyoruz (örneğin, lamine parke banyo için uygun mu?).

Her ağaç türünün kendine özgü özellikleri vardır ve seçtiğiniz türler, rengi ve damar deseni de dahil olmak üzere zemininizin genel görünümünü etkiler. İşte en popüler seçeneklerimizin bir listesi.

 • Meşe – Meşe, performansı nedeniyle iç dekorasyonda oldukça değerlidir ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Meşenin yapısı hem modern hem de geleneksel olarak kabul edilmektedir. Sade seçeneklerden iddialı olanlara kadar farklı desenler mevcuttur. Daha hafif diri odun ve budak, doğal kahverengi tonlardan zeminin dikkatlice lekelenmiş tonlarına kadar farklı nüansları zenginleştirir. Meşe olgunlaşır ve zamanla rengi daha çok altına döner.
 • Dişbudak – Dayanıklılığı ve esnekliği sayesinde dişbudak, yüksek mukavemetli uygulamalar için idealdir. Koyu öz odun ve açık diri odun arasındaki güçlü kontrast genellikle zengin renk tonlarına sahip canlı bir desene neden olur. Dişbudak nispeten serttir ve zamanla sıcak bir altın tonu kazanır.
 • Ceviz –Ceviz, yumuşak özellikleri sayesinde mükemmel ahşap işleme özelliklerine sahiptir. Rengi açık kahverengiden sıcak, koyu çikolata tonuna kadar değişir, diri odun kısmı kremsi beyazdır. Ceviz zemine güçlü bir karakter kazandırır. Ceviz 3.2 sertlik derecesine sahiptir ve kahverengi tonu zamanla kırmızıya dönebilir.
 • Akçaağaç – En sert hafif ahşap türlerinden biri olarak aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Akçaağaç sakin ve düz tonlara sahiptir. Damarları, kıvrımlı büyüme halkaları ile tamamlanan ince, eşit doku ile düzdür. Akçaağaç nispeten serttir ve güneş ışığına maruz kaldığında koyulaşır ve altın renk kazanır.
 • Kayın – Kayın sert ve dayanıklıdır. Hücre yapısı nedeniyle, kayındaki hareketler diğer ahşap türlerinin çoğundan daha güçlüdür. Düzgün görünüm ve zarif sıcak sarı nüanslar kayın için karakteristiktir. Rengi zamanla kırmızıdan altın tonlarına değişecektir.
 • Huş ağacı – Bu İskandinav ağacı çok hafiftir ve derin yansıtıcı parlaklığa sahip sakin bir tonu vardır. Biraz yumuşaktır ve yoğun alanlar için önerilmez. Damarlardaki değişimler çok az görünebilirdir. Huş, zamanla daha koyu ve daha altın rengine döner.

Lamine zemin desenleri ve renkleri

Ağaç yaşayan bir malzemedir ve iki ahşap zemin birbirine benzemez. Ağacın farklı kısımları zemine sakin, canlı veya etkileyici olabilecek eşsiz karakterini verecektir.

Ağaç türlerine ek olarak, budaklar ve diri odun varlığı gibi faktörler de zemin rengini de etkiler. Bitmiş ürünü daha iyi görselleştirmenizi sağlayan 2020 Grading Book kataloğumuz çeşitli lamine zemin kaplamalarının yakın plan görünümlerini gösterir. Her biri benzersiz bir karaktere sahip, her zevke ve yaşam tarzına uyacak geniş bir stil yelpazesi oluşturmak için birçok yüzey efekti ve işlemi kullandık.

Yüzey efektleri, lamine zemininize karakter ve kontrast kazandırmak için kullanılan fırçalama, testere izi veya diş işaretleri gibi teknikleri ifade eder. Örneğin, farklı fırçalama yöntemleri ağacın desenine daha fazla vurgu yaparak ahşabın güzel, doğal yapısını daha da güçlendirir. Testere izi veya diş işaretleri eklerken, zemine daha vintage bir görünüm ve his verir. İşte en popüler yüzey efektlerinin bir listesi.

 • Brushed (Fırçalanmış)- ahşap desenini cilalamak ve dokular arasındaki kontrastı çok derine inmeden belirginleştirmek için hafifçe fırçalama.
 • Deep brushed (Derin fırçalanmış) – rustik yönü geliştiren yarı-yapısal fırçalama.
 • Antique brushed (Antik fırçalama)– ağacın yoğunluğu ile oynamak ve her doğal detayı vurgulayarak nispeten derin ama pürüzsüz bir yüzey elde etmek için yapısal fırçalama.
 • Partial saw marks (Kısmi testere izleri)– Çok doğal bir sonuç elde etmek için testere izlerinin derinliğinin ve yerlerinin değiştiği tamamen rastgele bir efekt. İzler çoğunlukla uzun kenarların köşelerini kaplar.
 • Full saw marks (Bütün testere izleri) – Plankın tüm genişliğini kapsayan testere izleri sayesinde rustik, geri dönüştürülmüş tasarım.
 • Indentation Marks (Diş izleri)  – Zeminin doğal apresinin bir parçası olan çentikler vurgulanacağı için aşınma ve yıpranmayı absorbe eden ideal kamuflaj efekti.

Balmumu yağlı zeminler lake zeminlere karşı

En popüler iki lamine zemin cilası, her ikisi de inanılmaz derecede dayanıklı ve uzun ömürlü sonuçlar elde eden cilalı veya yağlı. Genel olarak, cilalı zeminler daha pürüzsüz, daha parlak bir görünüme sahip olma eğilimindedir, yağlı zeminler ise daha doğal ve mat bir görünüme sahiptir. Ahşap zeminlerimizin çoğu, piyasadaki en güçlü yüzey korumalarından biri olan Proteco ile işlem görmektedir. Proteco, orijinal ahşap hissini korurken zemini güçlü hale getirir ve her biri yarı parlaktan mata kadar farklı bir apre sağlayan üç çeşitte mevcuttur.

 • Proteco Lacquer, zemini ekstra dayanıklı hale getirmek için altı kat halinde uygulanan yarı parlak bir verniktir.
 • Proteco Natura, aynı derecede dayanıklı ve aynı derecede etkili koruma sağlayan mat bir verniktir. Yağlı bir zemin gibi ahşabın doğal rengini ve hissini koruyacaktır. Mat bir yüzey her zaman yarı parlak bir vernikten daha fazla kir çektiğinden, biraz daha fazla bakım gerektirir.
 • Proteco Hardwax Oil, ahşabın hissini güçlendiren ipeksi mat bir yüzey sağlar. Sert balmumu yüzeyde kalırken yağ ahşaba nüfuz eder ve ekstra aşınma koruması sağlar. Diğer tüm yağlı ahşap zeminler gibi, her iki veya üç yılda bir 'yağlamalı bakım' yapılmalıdır. Ayrıca lake bir zeminden biraz daha fazla bakım gerektirir.

 

Tarkett lamine zeminin bir diğer büyük avantajı, kalın aşınma tabakasıdır, bu da zemininizin birkaç kez zımparalanabileceği ve rafine edilebileceği anlamına gelir - zemininizin ömrünü uzatır.

Sert ağaç yumuşak ağaca karşı

Ahşap, onu üreten ağacın yapısına ve kökenine bağlı olarak yumuşak veya sert olarak sınıflandırılır.

Ağacın sertliği nasıl ölçülür?

Farklı ağaç türlerinin sertliğini ölçmek için yaygın yöntem Brinell testi olarak bilinir. Brinell sayısı ne kadar yüksek olursa ağaç daha sert ve kalıcı batma direnci daha yüksektir. Tarkett koleksiyonlarında alıntılanan Brinell sayıları, birkaç testte elde edilen ortalama puanlardır. Örneğin Viva, yüksek bir Brinell sayısına sahiptir (1-7 aralığında), çünkü HDF'nin sert çekirdeği Brinell topunun kuvvetini emer.

Sert ağaç zeminin özellikleri 
• Dayanıklı ve uzun ömürlü
• Bakımı kolay
• Kolay çizilmez

Tarkett sert ağaç parke zemin konusunda uzmandır. Yumuşak ağaçlarımızın çoğu İsveç ve Finlandiya'daki sürdürülebilir ormanlardan özenle seçilmektedir. Kuzey yarımkürede seyrek dikim ve yavaş büyüme, güçlü ve istikrarlı ağaçlar yetişmesini sağlar. Tüm kütüğü kullanıyoruz, damar ve deseninin doğal sıcaklıkta güzel, farklı zeminler için tasarım oluşturmasına izin veriyoruz. Lamine zemin kaplama koleksiyonlarımız meşe, dişbudak, ceviz, huş ağacı, kayın ve akçaağaç seçenekleri sunmaktadır.

Lamine zeminlerinizin bakımı

Cilalı veya yağlı lamine zemininizin olmasına bağlı olarak farklı bir bakım ve temizlik rutini gerekecektir. Ayrıntılı bakım kılavuzumuz, zeminlerinizi nasıl koruyacağınız ve temizleyeceğiniz ve doğal ağaç zeminlerinizin parlaklığını uzun süre korumak için kullanılacak en iyi ürünler hakkında öneriler sunar.

Lamine zeminlerinizin uygulaması

Tarkett lamine zeminler üç tip kilitleme sistemine sahiptir - 2-Lock, Ultraloc ve lamba ve zıvana. Bu sistemler, plankları, boşluklar veya pürüzlü kenarlar olmadan mükemmel uyum sağlayacak şekilde birbirine kilitler. Ayrıca çok hızlı ve kullanımı kolaydır - özellikle lamine zeminlerin döşenmesini her zamankinden daha kolay hale getiren 2-Lock.

Farklı odalarda farklı lamine zeminler kullanabilir misiniz?

Lamine parkenin çok yönlülüğü, sadece evinizin farklı odalarında farklı lamine zeminler kullanabilmeniz anlamına gelmez, aynı zamanda farklı ürünleri aynı odada karıştırarak kullanabilirsiniz.

Kilit nokta süreklilik yaratmaktır. Alt tonlar, cila ve damar gibi detaylara dikkat ederek ve bazı temel tasarım konseptlerini anlayarak, lamineyi güvenle kombinlemek daha kolay hale gelir.

Evinizde farklı lamine parke kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç ipucu

1. Ortak alt renkler seçin

Alt ton veya ağacın altında yatan renk tonu sıcak, soğuk veya nötr olabilir. Ağacın tabanı kırmızı, turuncu veya sarı gibi daha sıcak renkleri içeriyorsa sıcak bir alt tonu ve tabanı olarak mavi veya gri gibi daha soğuk renkleri içeriyorsa soğuk bir alt tonu olduğu düşünülür. Ağacın apresi bej görünüyorsa, nötr bir alt tonu olduğu düşünülür.


Ağacın alt tonunu belirlemenin en iyi yolu, seçtiğiniz rengi aynı renkteki diğer tonlarla karşılaştırmaktır. Kahverengi doğası gereği sıcak bir renktir çünkü tabanı sarı / turuncudur. Bununla birlikte, kahverengi renginizi gri veya mavi bir numunenin yanına yerleştirirseniz ve alt tonlar eşleşiyor gibi görünüyorsa, kahvenin soğuk bir versiyonu olması muhtemeldir.


Alt tonu belirledikten sonra, evinizin farklı odalarında ve farklı ahşap mobilya parçaları ve çerçeveler ve süs eşyaları gibi öğelerle lamine zeminleri karıştırmak ve eşleştirmek için daha iyi bir konumda olacaksınız.

2. Ağaç damarının deseni ve ölçülerini düşünün

Ağaç tonlarınız benzer değilse, benzer ahşap damar desenleri ve boyutlarıyla süreklilik oluşturabilirsiniz. Damar deseni, ağaçta gördüğünüz şeritler, girdaplar veya alev benzeri şekiller anlamına gelir. Damar desen boyutu, bunların ölçeğidir. Ağaç damarının deseni ve boyutu, odanızın son görünümünü renk kadar etkileyecektir. Büyük ağaç damarları daha rahat, rustik bir görünüm yaratırken, ince ağaç damarları daha resmi görünür.

3. Yeni ve eskinin birleşimini kucaklayın 

Evinizdeki mobilyalar zamanla toplanırsa, parkeler neredeyse kesinlikle eşleşmeyecektir. Bu kötü bir şey değildir ve birçok durumda ilginç kontrastlar ve görünümler oluşturmak için çeşitli yüzeyleri karıştırıp eşleştirmeyi sağlar. Parçalarınıza ve onları nasıl şekillendirdiğinize bağlı olarak, sonuç modern, rustik veya ikisinin dengeli bir kombinasyonu olabilir.

4. Tekstilden destek alın
Örneğin, lamine tonlarınızın kontrastını çok koyu bulursanız, koyu lamine zeminlerin üstünde hafif bir ahşap masanız varsa, bir halı tampon görevi görebilir ve ikisi arasında daha doğal bir geçiş yaratabilir.

Halılar, duvar askıları ve diğer tekstil ürünleri, görsel bir düzlemi kırmanın ve lamine parke tonlarındaki farkı daha aza indirgemenin harika bir yoludur.

1880'lere uzanan bir uzmanlık ve ustalık tarihi

Tarkett’in parke döşemesindeki uzmanlığı 1880'lerin sonlarında İsveç'in Malmö kentinde yerel meşe ve kayın ağaçlarından parke plankları oluşturan küçük bir marangoz atölyesi ile başladı. Yakında bu gelişen şirket, Linderman panosu gibi parke şeritlerini birleştirmeyi kolaylaştırmak için bir araya getirmenin bir yolu ve nem nedeniyle ahşabın doğal hareketine karşı koyarak endüstride devrim yaratan çok katmanlı parke gibi yenilikleri tanıttı. Bu hala parke zeminler için Avrupa standardının temelini oluşturan bir tekniktir.


Bu lamine zemin uzmanlığı İsveç'in ötesine genişlemeye yardımcı oldu ve küçük marangoz atölyesi bugün dünya çapında 100'den fazla ülkedeki müşterileriyle önemli bir zemin grubu haline geldi. Ve üretim modern yollarla dönüştürülürken, Tarkett’in kaliteli işçiliğe olan temel taahhüdü devam ediyor. Bu, dayanıklı, geri dönüştürülebilir ve uygulaması kolay güzel hazırlanmış ve doğal olarak şık zemin koleksiyonlarımızda görülebilir. Yumuşak ve samimi tonların saflığını, vintage karakteri veya cesur, tasarım odaklı bir görünüm isteyin, koleksiyonumuz evinizi geliştirmek için mutlaka bir lamine parkeye sahiptir.

Sürdürülebilirlik taahhüdü

Ağaçlarımızın çoğu İsveç ve Finlandiya'daki sürdürülebilir ormanlardan özenle seçilmektedir. Kuzey yarımkürede seyrek dikim ve yavaş büyüme, güçlü ve istikrarlı ağaçlar yetişmesini sağlar. Tüm kütüğü kullanıyoruz, damar ve deseninin doğal sıcaklıkta güzel, farklı zeminler için tasarım oluşturmasına izin veriyoruz. Tarkett, 1886'dan beri lamine zeminler üretmektedir. Dünyanın en büyük zemin kaplama üreticilerinden biri olarak, operasyonlarımızın uzun vadeli sürdürülebilirliğe odaklanarak yürütülmesini sağlama sorumluluğumuz bulunmaktadır. İyi olmak istiyoruz. Bakması güzel olan ama aynı zamanda insanlar ve gezegen üzerinde olumlu bir etkisi olan lamine zeminlere olan ihtiyacı karşılamak istiyoruz. Müşterilerimizi ve tüm paydaşlarımızı olumlu bir değişim için birlikte çalışmaya teşvik ederek yakın işbirlikleri kurmaya inanıyoruz. Tarkett'te sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda, sloganımız ‘Doing Good. Together’.

Önerilen Koleksiyonlar