Sertifikalarımız

Sertifikalarımız

Eko-tasarım için iyi malzemelerle çalışıyoruz.
Bu, zemin malzememizin içeriğindeki maddelerle başlıyor. 2011'den beri, faaliyetlerimiz boyunca Cradle to Cradle® (C2C) prensiplerini uygulamak için bilimsel enstitü EPEA ile çalıştık. Sağlığımız ve gezegenimiz üzerindeki etkilerini anlamak için binlerce malzemeyi değerlendirdik ve ürünlerimizi yeni formülasyonlar ve alternatif içeriklerle sürekli olarak geliştirmeye çalışıyoruz.

CRADLE TO CRADLE SİRKÜLER EKONOMİ İLKELERİ

Cradle to Cradle® ve sirküler ekonomi prensiplerine göre, ürünler yeni üretim süreçlerinde veya kullanım sonunda biyolojik döngüde besin maddesi içeriği olarak kullanılmalıdır.

Cradle to Cradle® sertifikasyonu 5 kritere dayanmaktadır:
•    Malzeme sağlığı,
•    Malzeme geri dönüşümü,
•    Yenilenebilir enerji ve karbon yönetimi,
•    Su yönetimi,
•    Sosyal sorumluluk

Sertifika, ürün formülasyonunda kullanılan kimyasal bileşenlerini irdeler. Zemin uygulamalarında geri dönüştürülme / kompostlama kabiliyetleri göz önünde bulundurularak insan sağlığı ve çevre üzerindeki etkilerini değerlendirir. Cradle to Cradle®, Tarkett'in ürünlerinin sürekli optimizasyonu konusunda yardımcı olur ve sertifikasyon sistemi, iyileştirme fırsatlarını tanımlamaya olanak tanır.

Tarkett sürdürülebilir tasarımda öncüdür ve Cradle® Cradle® Bronze, Silver ve hatta Gold sertifikalı birçok ürüne sahiptir. Tarkett, heterojen esnek zeminlerden, linolyum, halı ve homojen zemin kaplamalarına kadar neredeyse tüm ürün kategorilerinde sertifikalı ürünler sunmaktadır. Sertifikalı olmayan ürünler dahi malzeme, çevre ve insan sağlığı ile ilgili Cradle to Cradle metodolojisine göre üretilmektedir.
 

LAMİNE ZEMİNLER: CRADLE TO CRADLE® SILVER SERTİFİKASI

Tarkett, İsveç ve Polonya'da üretilen çok katmanlı parke zeminleri Epoque, Tango, Salsa, Rumba ve Professional için Cradle to Cradle® Silver Sertifikası ile ödüllendirilmiştir. Tarkett, Cradle to Cradle® sertifikalı ürünlere sahip olan Avrupa'daki ilk lamine zemin üreticisidir.

Cradle to Cradle sertifikası, enerji üretimi ve su yönetimi gibi alanlarda içerik, malzemenin yeniden kullanımı ve çevreye duyarlı üretim gibi kriterleri değerlendirir. Enerji ve su kriterleri açısından Tarkett'in performansı Gold seviyesinde değerlendirilmiştir.

 

LİNOLYUM ZEMİNLER: CRADLE TO CRADLE® BRONZE, SILVER VE GOLD SERTİFİKALARI

Tarkett'in linolyumu, sürdürülebilir yaklaşımı destekleyen dünyadaki ilk Cradle® Cradle® sertifikasına sahip üründür. Keten tohumu yağı, çam reçinesi, jüt, odun ve mantar talaşı gibi doğal ve %100’ü geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilmiş, doğal ve yenilenebilir bir üründür. Kompakt linolyum koleksiyonları 2011 yılında Cradle® Cradle® Silver ile sertifikalandırıldı ve Silver seviyesini günümüze kadar korudu, bu da linolyum zeminlerin üretiminde kullanılan tüm maddelerin tanımlandığını ve olumlu değerlendirildiğini gösteriyor.

Bu sertifikasyona ulaşmak için üretim sürecinin çeşitli gereksinimleri karşılaması, enerji ve su kullanımının karakterize edilmesi ve Cradle to Cradle® tarafından belirlenen su yönetimi talimatlarına uyulması için önlemler alınması gerekiyordu. İtalya'nın Narni şehrinde linolyum üretim sahası, soğutma işleminde kullanılan suyun yeniden kullanımı için kapalı çember uygulaması yapılmış ve yenilenebilir enerjinin payını artırmaya yönelik bir taahhüt de alınmış ve CO2 emisyonları dengelenmiştir. Tarkett'in sürdürülebilirlik ve eko-tasarım konusundaki taahhüdüyle şimdi de Veneto Essenza %100 keten ve yeni Originale Essenza koleksiyonları Cradle to Cradle® Gold sertifikalı ürünler sunuyor.

Linolyum serisindeki en son yenilik, Cradle to Cradle® Silver sertifikalı ilk ve tek onaylı linolyum duvar kaplaması olan LinoWall'dur.

IQ ONE VİNİL ZEMİN KOLEKSİYONU: CRADLE TO CRADLE® GOLD SERTİFİKASI

iQ One, yeni nesil homojen PVC içermeyen zemin kaplamasıdır ve mükemmel bir estetik, esneklik ve güç dengesi sağlar. iQ One, PVC veya plastikleştirici içermeyen eşsiz bir homojen termoplastik zemin formülasyonuna sahiptir ve iQ'yu onlarca yıldır bilinen bir isim haline getiren aynı eşsiz faydaları sağlar. Kamu alanları, eğitim ve sağlık tesisleri gibi özel gereksinimlere sahip yüksek trafikli alanlar için idealdir. Olağanüstü esnekliği, uygulamayı kolaylaştırır. Tarkett'in sürdürülebilirlik alanındaki öncü rolünü doğrulayan, dünyanın ilk Cradle® Cradle® Gold sertifikalı homojen zemin kaplamasıdır.

HALI: DESSO EcoBase® TABANLI KARO HALI: CRADLE TO CRADLE GOLD SERTİFİKASI

%100 olumlu olarak tanımlanmış malzemelerden üretilen Tarkett’in DESSO EcoBase tabanlı karo halıları,  Cradle to Cradle Gold-Level sertifikasına sahiptir ve malzeme sağlığı alanında Cradle to Cradle Platinum seviyesine erişmiştir. En az %75’i geri dönüştürülmüş içerik (kireç) içerir* ve sadece yenilenebilir elektrikle çalışan tesislerde üretilir. Tüm taban karo halıdan ayrılabilir ve Tarkett’in amaca uygun üretim hattında güvenli bir şekilde geri dönüştürülebilir. Geri Dönüşüm EcoBase tabanlı karo halılar, çimento endüstrisinde EcoBase'in ortak üretimi ile karşılaştırıldığında ürün döngüsü başına %20'ye yakın oranda CO2 tasarrufu sağlar. Tüm DESSO halıları EcoBase taban ile üretilebilir, Cradle to Cradle Silver sertifikalı AirMaster koleksiyonumuzun, ince tozlar içeren havanın temizlemesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır, standart olarak EcoBase ile üretilmiştir.

* EcoBase taban kullanan bir karo malzeme sağlığı veya performansından ödün vermeden %89'a kadar geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir madde içerir.

 

Önerilen Koleksiyonlar