Lamine parke nasıl döşenir

Lamine parke nasıl döşenir

Lamine parkenizi nasıl uygulayacağınız, seçtiğiniz ahşap türüne ve de sahip olduğunuz beton, ahşap, halı veya fayans gibi mevcut alt zemin türüne bağlıdır. Bu faktörler, yüzer sistem ya da yapıştırmalı yöntemi içeren sizin için mevcut uygulama seçeneklerini etkileyecektir.
Masif parke zeminler tipik olarak ahşap alt zemine klipslenir veya çivilenir. Öte yandan, lamine parke alt zemine ve seçilen ürüne bağlı olarak yapıştırılabilir veya yüzer sistem olarak uygulanabilir.

Lamine parkeleri kendim uygulayabilir miyim?

Tarkett lamine parke zeminler üç farklı kilitleme yöntemine sahiptir – İkili kilit sistem (2-Lock), lamba zıvana (T&G) ve Ultraloc. 

Bu sistemler, plankları boşluklar veya derzler oluşmadan mükemmel uyum sağlayacak şekilde birbirine kilitler. Ayrıca çok hızlı ve kullanımı kolaydır - özellikle lamine parke uygulamasını her zamankinden daha kolay hale getiren ikili kilit sistem. Bu sistemi kullanarak bir odaya ortalama bir günden daha kısa sürede kolayca zemin uygulayabilirsiniz.
 

Ayrıca, yapıştırmalı uygulama için lamba zıvana sistemi de dahil olmak üzere çeşitli uygulama yöntemleri ile birlikte gelen süper geniş ve büyük Elegance plankları sunuyoruz. Viva koleksiyonumuz, kalınlığı ve uzunluğu sayesinde renovasyon için ideal olan Ultraloc uygulama yöntemine sahiptir.

Laminat ve lamine parkelerin uygulaması

Hem laminat hem de lamine parke, klik ve kilit yöntemi ile yüzer sistem uygulanabilir. Bu uygulama yöntemiyle, alt zemin üzerinde 'yüzen' tek bir sürekli katman oluşturarak ahşap planklar birbirine geçmeli derzlerle birleştirilir. Laminat parke için tek uygulama seçeneği bu olsa da, lamine parke ayrıca yapıştırmalı olarak da uygulanabilir.
Tarkett ahşap zeminler, uygulaması ve kullanıma hazır hale getirmesi kolay bir klik uygulama sistemi ile üretilmiştir.


Tarkett’in ahşap zeminlerini uygulamak için, ahşabın uygulanacağı alt zemin düzleştirilmiş, sert, kuru ve temiz olmalıdır. Ahşap zeminlerin uygulanacağı odanın sıcaklığına alışmasına izin verilmelidir. Bağıl nem %30-60 arasında olmalıdır ve oda sıcaklığı minimum 18˚C olmalıdır. Tarkett'in ahşap zeminleri, beton üzerinde doğrudan temas etmeyecek şekilde yukarıdaki ile aynı iklim koşullarında saklanmalıdır. Paketler uygulamadan hemen önce açılmamalıdır.

Daha sonra ahşap zeminin uygulanacağı yönü belirlemeniz gerekir. Eğer oda dikdörtgen ise, plankları daha uzun duvara paralel olarak uygulayın ve eğer oda kare ise, plankları ana ışık kaynağına doğru uygulayın. Koridorda ahşap zemin uyguluyorsanız, plankları her zaman uzunluğu boyunca yerleştirin. Uyumlu bir renk geçişi sağlamak için plankları seçmek için uygulamada sırasında birkaç paket birden açın. Duvarlar, eşikler, radyatör boruları ve merdivenler gibi sabit noktalarda genleşme derzi bırakılmalıdır. 

Son olarak, son rötuşları ekleyebilirsiniz. Tarkett süpürgelikler, geçiş profilleri, boru kelepçeleri ve merdiven burunlukları gibi uyumlu aksesuar seçenekleri sunar. En iyi seçenekleri incelemek için tıklayın.

Tarkett ahşap zeminler yerden ısıtma üzerine uygulanabilir mi?

Yerden ısıtma sistemleri ahşap zeminlerimizin çoğu için uygundur. Bununla birlikte, çok fazla kuruduğunda çatlaklara neden olabilen ve boşluklar yapabilen akçaağaç ve kayın türünden ahşap zeminler, doğal yapıları nedeniyle asla yerden ısıtma ile kullanılmamalıdır. Isıtma sistemi, zeminin tüm alanı boyunca eşit ısı sağlayacak ve zeminin hiçbir yerinde asla 27°C'yi aşmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Seçtiğiniz ahşap zeminlerin yerden ısıtma sistemiyle uyumluluğundan emin değilseniz, satış temsilciniz size yardımcı olabilir.

Lamine parke için en iyi underlay nedir?

Lamine parke için doğru underlay seçmek, birkaç amaca birden hizmet ettiği için uygulamanızın önemli bir parçasıdır. Sesi azaltmaya yardımcı olur, zemini zararlı nemden korur ve ısı yalıtımı sağlar. Ayrıca kullanıcı için yürüme konforunu arttırır.
Lamine parke için en iyi underlay, masif veya lamine parke tercihiniz, ne tür bir alt zemine sahip olduğunuz ve ahşap zemini yerden ısıtma sistemi ile kurup kurmamanız dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Zemininizin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için Tarkofoam II, Tarkoflex II veya keçe bir şilte kullanmanızı öneririz. Tarkoflex II yerden ısıtma sistemlerinde kullanılmalıdır.

Bazen bir nem bariyerine de ihtiyacınız olacaktır. Bir nem bariyeri, alt zeminden ahşap zemine nem geçişini önleyen polietilen bir folyodur. Underlay olan Tarkoflex II, ayrıca bir nem bariyeri görevi görür.

Yerden ısıtma ile birlikte kullanmak için en iyi underlay nedir?


Eğer yerden ısıtmanız var ise, ahşap zemin için en iyi underlay seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ek faktör vardır. Birçok underlay, yumuşak ve aynı zamanda yalıtım sağlayan kalın ve minder benzeri olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu tür ürünler yerden ısıtma ile ideal değildir, çünkü gelmeye çalışan ısıya bir bariyer görevi görürler. Bunun yerine, düşük termal dirence sahip ince bir ürüne ihtiyacınız var. Yanlış ahşap zemin için bir underlay kullanılması, sistemin optimum verimlilikle çalışmasını önleyecek ve sıcaklığın güvenli olmayan seviyelere ulaşmasına neden olarak zemin kaplamasıyla ilgili potansiyel sorunlara yol açabilir.
Yerden ısıtma sistemlerinde ince ve kompakt bir underlay olan Tarkoflex II veya keçe bir şilte kullanılacaktır.

Önerilen Koleksiyonlar