Ülkenizi SeçinÜlkenizi Seçin
Türkiye - Konut Tipi Ürünler

İlham ve Tasarım Tredleri

Koleksiyonların herkese hitap etmesi ve trendleri takip etmesi için Tarkett her yıl ürün yelpazesine yeni tasarımlar ekler. Bu tasarımların nasıl seçildiğini ve ortaya çıkarıldığını öğrenmek için Tarket'in tasarım ekibiyle perdenin arkasına geçiyoruz.

 

 

Perdelerin ardında

 

Bir dahaki sefere zemin kaplaması seçerken bu ürünleri size sunan kişileri düşünün. Perdenin arkasında hayalinizdeki zemin kaplamasına erişmeniz için en iyi fikirleri ve teknikleri aldığınızdan emin olmak için çalışan kişiler var. Tarkett’in Batı Avrupa Tasarım Merkezi'nde tasarımcı olarak çalışan Valérie Pavard “Zemin kaplamaları tasarım için mükemmel bir tuval. Her biri kendine has özellikler ve potansiyel sunan ahşap, laminat ve vinil gibi farklı materyaller sunuyor. Tasarımcılar olarak biz insanların istediği görünümle teknik performansı birleştirecek çözümler bulmak zorundayız. Sürekli gelişen yeni trendler ve teknolojiler işimize her gün yeni bir boyut getiriyor.”

Tekstilden ürün tasarımına kadar farklı geçmişlere sahip Tarkett tasarımcıları, zemin kaplamasının evinizdeki en önemli tasarım özelliği olabileceği inancını paylaşıyor.

Trendleri belirleme

Her yeni koleksiyon 12 aylık kesintisiz çalışmanın ürünü. Yeni seriler size sunulmadan önce tasarım ekibi sahaya inerek revaçta olan eğilimleri izleyerek değişen müşteri beklentilerini sürekli takip altında tutar. Sandrine Bellavoine'in liderliğini yaptığı Tarkett Trend Trend ve Öngörü Merkezi, tasarımcıların çalışmaları için en iyi bilgileri ve ilhamı almasını sağlar. "Moda o kadar hızlı değişiyor ki bir sonraki durağın hangisi olacağını bilmemiz gerekiyor. Dünyanın dört bir yanındaki fuarları ziyaret edip mimar ve tasarımcılarla iletişim kurarak ürünlerimizin en güncel trendleri yansıttığından emin oluyoruz."

Her stile uygun tasarımlar

Tasarımcıların karşılaştığı zorluklardan biri de vinil, laminat ve ahşap gibi farklı malzemelerin sunduğu seçenek sayısının çok fazla olması. Valeri Pavard durumu "Örneğin vinil zemin kaplamalarımızda kullanılabilecek tasarım sayısının sınır yok. Vinil üzerinde ister doğal isterseniz soyut tasarımlar oluşturabilirsiniz. Aynı şey laminat için de geçerli. Bu modern ürünler o kadar çok yönlü ki çalışmak büyük zevk veriyor." şeklinde açıklıyor.

Daha geleneksel bir ürün için yeni görünüm

Ahşap görünüş olarak oldukça geleneksel bir ürün olmasına rağmen yeni teknikler bu malzemenin görünümünü zenginleştirerek veya değiştirerek doğal özelliklerini öne çıkaran birçok yeni imkan sunuyor. Örneğin farklı renkli lakelerin hatta iki lakenin uygulanması sonucunda ışığa bağlı olarak farklı renkler elde edilmesini sağlıyor. Ahşap ürünler için Tasarım ve Ürün Serisi yöneticisi olan Sandra Bengtsson "Salsa Ash White Pearl serisinde ilhamı mücevherat ve otomobil endüstrisinden aldık!" Sonuçta, ahşap zemin kaplamaları için yepyeni bir konsept olan ve insanlara deniz kabuklarını anımsatan bir tasarım çıktı ortaya." diyor.

Tasarım ve Ürün yenilikleri

Yeni ürün geliştirme ve mevcut ürünleri geliştirme tasarımcılar, ürün müdürleri ve Ar-Ge departmanı arasındaki ortak çalışmayla mümkündür. Bu bölümlerdeki çalışanlar yeni geliştirmelere ilham vermek için aralarında mimar ve tasarımcıların da bulunduğu dış kaynakların görüşlerini değerlendirir. Bu ortak çalışmayı bu yıl ‘Aquastyle’ gibi ürünlerin tanıtımında görmek mümkün. Aquastyle, mutfak ve banyoda kullanıma uygun ilk laminat zemin kaplamamız. Bu ürün, suyun birleşim yerlerinden sızmasını engelleyen özel bir işleme olan MRTech ile mümkün oldu. Kullanımı pratik olan bu ürün ayrıca son moda ahşap ve taş tasarım seçeneklerine sahip.

Bu yılın bir diğer ürünü de tasarım ekibinin göz bebeği olan Floor in a Box. Konutlar için Vinil ürün tasarım başkanı Hubert Dugast "Yepyeni bir ürün yaratmak çok heyecan verici. Floor in a Box gerçek anlamda yenilikçi bir ürün. Küçük bir kutuya sığacak kadar küçük bir rulo şeklinde kendinden yapışkanlı 2 metre karelik bir zemin kaplaması. Döşemesi kolay. Eve götürüyorsunuz, serip düzeltiyorsunuz ve yepyeni bir zemin kaplamasına sahip oluyorsunuz." diyor.

Ocakta ne var?

Tüm hislere hitap eden günlük etkinliklerden başka vinilin özelliklerini göstermenin daha iyi bir yolu olabilir mi? "Cooking by Tarkett", vinilin geniş yelpazesini ve potansiyelini yiyecek biçiminde ortaya koyan bir gösteri. Çikolata, meyve, tatlı ve bisküvi ile mutfağın tüm renkleri ve şekilleri burada. Tarkett’in Tasarım Başkan Yardımcısı Beatrice Mange "yemek yaparken başımıza gelebilecek her şeye farklı bir gözle bakabilir ve hissedebilirsiniz – oyun, keyif, dokunma, hayal gücü..." diyor.