Ülkenizi SeçinÜlkenizi Seçin
Türkiye - Konut Tipi Ürünler

ZEMİN MALZEMESİ NASIL SEÇİLİR?

Yeni bir zemin kaplaması seçmek heyecan vericidir ancak bir o kadar da dikkat ister. Çok sayıda zemin kaplaması türü, çok sayıda tasarım ve dikkat etmeniz gereken çok sayıda nokta vardır. Muhtemelen istediğiniz stil hakkında fikir sahibisinizdir ancak aşağıdaki küçük ipuçları, istediğiniz ve ihtiyacınız olan zemin kaplamasını elde etmenize yardımcı olur. 
Önyargılarınızı bir kenara bırakın
Yalnızca ahşap istediğinize karar vermiş olabilirsiniz.  Laminatın bakımı daha kolaydır.  Vinil ise daha pratiktir. Ancak geniş kaplama ve stil seçeneklerini görünce sonsuz sayıda ihtimal olduğunu fark edersiniz. Zemin kaplamalarımızın tümü güzel görünmesi, kolay temizlenmesi ve dayanıklı olması için en son kaplama teknolojisiyle üretilmiştir.  Bu nedenle önyargılarınızı bir kenara bırakıp zihninizi yeni fikirlere açın.

Bütçe
Kaplanacak odayı veya alanı ölçüp bu iş için ne kadar ayırabileceğinize karar verin. Buhar kesici, akustik altlık, süpürgelik gibi aksesuarlar ve eve teslimat gibi ekstra kalemleri de hesaba katmayı unutmayın.
Mevcut yüzeyi inceleyip yeni kaplamayı üzerine döşeyip döşeyemeyeceğinize karar verin. Yüzeyin kazınması gerekiyorsa bunu da bütçeye dahil edin.

Alt Zemin nasıl?
Zemin kaplamaları çeşitli yüzeylerin üzerine döşenebilir:
  • Beton, karo, taş ve mermer - vinil, laminat ve ahşap
  • Ahşap kaplama - vinil, laminat ve ahşap
  • Çok ince halı - vinil, laminat ve ahşap
  • Kabartmalı vinil - laminat ve ahşap, vinil için ise sökülmesi veya kaplanması gerekir
  • Kalın halı - yeni kaplama yapabilmek için sökülmesi gerekir

Odaya göre zemin kaplaması seçimi
Zemin kaplamalarımızın tümü rahatlık, güzellik ve performans sunmak için en yenilikçi teknolojileri kullanır.  Ancak her odanın kendine özel bir gereksinimi vardır ve seçiminizi yaparken bu noktalara dikkat etmeniz gerekir.
 
Giriş ve hol - Eve giren çıkan insanların kirletip ıslatabileceği bu zeminin kaplaması özel çözümlere ihtiyaç duyar.  Hafif ıslaklığa dayanabilecek ve temizlemesi kolay bir sert yüzey seçin.
 
Ofis – Sizin için en önemli olan ofisinizin sessiz ve rahat olması ise akustik özellikleri iyi olan bir zemin kaplamasını tercih etmeniz gerekir. Muhtemelen ofis mobilyalarının veya çok sayıda ziyaretçiniz olacaksa yoğun kullanımın zarar vermeyeceği sert bir yüzey seçmek isteyeceksinizdir.  Elektrikli eşyanız fazlaysa anti statik özelliğe sahip zemin kaplamaları yerinde bir yatırım olacaktır.
 
Mutfak – Ne kadar dikkatli olursanız olun mutfakta bir şeyleri dökmek veya saçmak kaçınılmazdır. Yalnızca lekelere ve yoğun kullanıma değil aynı zamanda hafif neme ve sık temizliğe karşı dayanıklı bir zemin kaplaması seçin.
 
Banyo – Su, banyoyu zor bir mekan yapar ve bu nedenle suya dayanıklı bir zemin kaplaması seçmeye dikkat etmeniz gerekir.  Ayrıca, emniyet için zemin kaplamasının ıslandığında kaymamasına ve temizliğinin kolay olmasına da dikkat etmelisiniz.
 
Yatak odası –  Yatak odanız çok özel bir mekan olduğundan seçiminizi dekoratif kaplamalardan yana kullanabilirsiniz. Ancak görünümün, işin yalnızca yarısını oluşturduğunu unutmayın ve çıplak ayakla rahat edebileceğiniz bir zemin kaplaması seçmeye dikkat edin.
 
Çocuk odası/Oyun odası – Çocukların odaları uyumanın haricinde genelde oyun için kullanılır.  Bu afacanlarla baş etmek için rahat olmasının yanı sıra bakımı ve kolay olan, aynı zamanda ses seviyesini azaltmaya yardımcı olacak bir zemin kaplamasına ihtiyacınız vardır.
 
Salon – Genelde evin merkezi olan bu oda için hem stilinizi yansıtan hem de farklı amaçlı kullanımlara karşı dayanıklı çok amaçlı bir zemin kaplaması seçmeniz gerekir.  Temizlemesi ve bakımı kolay bir sert yüzey, salonunuzun temizliği için harcamanız gereken zamanı azaltacaktır.

Yerden ısıtma
Yerden ısıtma sisteminiz varsa veya ilerde kurmayı düşünüyorsanız, üreticinin gereksinimlerini karşılayan bir zemin kaplaması seçmeniz gerekir. Kendinden regüleli yerden ısıtma sistemleri vinil, laminat ve ahşap zemin kaplamalarımızın çoğu için uygundur.  Ancak doğal yapılarından dolayı aşırı kurumaları halinde çatlayıp boşluk oluşturabileceğinden akçaağaç ve kayın zemin kaplamaları, yerden ısıtma sistemleriyle kullanılmamalıdır. Satın almadan önce uzmanlara danışmanız gerekir.

Beceri düzeyleri
Karmaşık tekniklere ihtiyaç duymayan yeni ürünler sayesinde zemin kaplaması döşemek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Tüm ahşap ve laminat zemin kaplamalarımız birbirine geçen yapışkansız kilit sistemleri kullanır.  Bu sistemlerin kullanımı çok kolaydır ve zemine yapıştırılmadan döşendiğinde zarar vermeden sökülüp baştan döşenebilir. 
Vinil için ise kendinden yapışkanlı Floor in a box ve Starfloor serileri ilk proje için idealdir ve tek bir kişi tarafından kolayca döşenebilir. Aslında yenilikçi aerosol yapıştırıcımız TarkoSpray ile tüm vinil zemin kaplamalarınız hızlı ve kolay bir şekilde döşeyebilirsiniz. Yapıştırıcıyı sıkıp vinili döşemeniz yeterlidir. Saatler sonra bile kaplamaları çıkarıp yerini değiştirebilirsiniz.
Tüm ürünlerimizle birlikte döşeme talimatları verilir.

Aşınma ve yıpranma
Kimse hayatını leke ve temizlik etrafında geçirmek istemez.    Mekana uygun zemin kaplamasını seçerek yapmanız gereken temizlik ve genel bakımı en aza indirmiş olursunuz. Ayrıca en iyi yüzey korumasına sahip zemin kaplamasını seçmeniz gerekir. Tarkett vinil, laminat ve ahşap zemin kaplamalarını çizik, kir, solma ve neme karşı koruyan piyasadaki en iyi yüzey işlemelerine sahiptir.

Çevre
Zemin kaplamanızın mümkün olan tüm aşamalarda doğal ve yenilenebilir malzemeler kullanılarak en yüksek sürdürülebilirlik standartlarında üretildiğinden emin olmak istiyorsanız seçmeniz gereken marka Tarkett'tir sürdürülebilirlik sayfamızı ziyaret edin.

Son olarak…
Özellikleri kontrol edin
Tüm ürünlerimizle birlikte ayrıntılı teknik özellikleri sunuyoruz. Bu web sitesinde daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz.