Ülkenizi SeçinÜlkenizi Seçin
Türkiye - Konut Tipi Ürünler

ZEMİN MALZEMENİZ NASIL DÖŞENİR?

Tarkett ürün ve teknolojileri, zemin kaplaması döşemeyi çok daha kolay hale getirmiştir. En iyi sonuçları almanız için dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası vardır.
Zaman ayırın
Seçiminiz ister ahşap, isterse laminat veya vinilden yana olsun, yeni bir zemin kaplaması döşemek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Zemin kaplamalarımızın tamamı montaj kolaylığı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır ancak tüm projelerde olduğu gibi en iyi sonuçları almak için bu işe zaman ayırmanız gerekir. Hazırlık aşamasında harcadığınız ekstra zaman projenin sonunda size fazlasıyla geri dönecektir.

 
Başlamadan önce - İş listenizi kontrol edin
 
·          Mekan dikdörtgen mi kare mi? Koridor mu yoksa hol mü? Zemin kaplamasını hangi yönde döşeyeceğinize karar verin.
·           İstediğiniz alanı kaplamaya yetecek kadar zemin kaplaması malzemesi aldınız mı?
·          Düzensiz kenarlar ve köşelerden dolayı ziyan olabilecek malzemeyi hesaba katarak fazladan kaplama aldınız mı? 
·          Sıcaklık ve nem düzeylerinin normal sınırlarda olduğundan emin olun (genelde 18° C üzeri ve %40 ile %70 arası bağıl nem). Ahşap için bu iki değişkenin de normal düzeylerde olması gerekir (%30 ila %60 bağıl nem).
·          Zeminin temiz ve kuru olduğundan emin olun.
·          Ortam koşullarına alışması için zemin kaplamalarını kullanmadan önce döşeyeceğiniz odada 24 ila 48 saat bekletin.
·          Zemin kaplamalarımızı döşemek için gelişmiş aletlere ihtiyacınız yoktur. Vinil için keskin bir bıçak, ahşap ve laminat için bir testere yeterli olacaktır.

 
Hazırlık
Vinil, ahşap veya laminat fark etmez, her durumda zemin düz ve kuru olmalıdır. Zeminde pislik olmadığından emin olmak için dikkatli bir şekilde süpürün.
 
Laminat ve ahşap şu zeminlerin üzerine döşenebilir:
 
Beton – Yeni dökülmüşse en az 90 gün kurumaya bırakın. Buhar kesici kullanmanız şarttır. Ayrıca akustik altlık veya buhar kesici/akustik özelliklerini bir arada sunan bir ürün kullanabilirsiniz.
Ahşap – Yeteri kadar havalandırılmış olmalı ve gevşek döşeme tahtaları hareket etmeyecek şekilde çivilenmiş veya vidalanmış olmalıdır. Buhar kesici döşemeyin.
Halı – Doğrudan ahşap zemine yapıştırılmış ince halı. Altlık kullanmayın.
Karo - Yalnızca bir tabaka kalınlığında ve gevşek karo, çatlak veya başka kusur olmayacak şekilde.
 
 
Vinil, şu zeminlerin üzerine döşenebilir:
Her türlü yüzey üzerine döşeyebilirsiniz ancak şu noktalara dikkat etmeniz gerekir:

İyice temizleyin - boya, yağ, cila, vernik veya kimyasal kalıntılarını çıkarın.
Düzeltin - çivi başları veya yüzey düzensizlikleri gibi çıkıntıları giderin veya zımparalayın. 
Onarım - delik ve çatlakları bulup onarın. Dolgu malzemesi kullanırsanız, zemin kaplamasını döşemek için tamamen kurumasını bekleyin.

 
Düz bir hat izleyin
Zemin kaplamanızı hangi yönde döşerseniz döşeyin, sonucun kusursuz görünmesi için döşeme tahtalarını odanın içinde düzensiz bir biçimde kullanmamanız gerekir. İlk hattın dümdüz olduğundan ve bir duvardan diğerine gittiğinden emin olun. Dilerseniz kurşun kalemle bir çizgi çizebilir ve döşeme sırasında sürekli kontrol edebilirsiniz.

 
Boşluklara dikkat edin
Laminat ve ahşap ürünler doğal olduğundan sıcaklık ve nem değişikliklerine bağlı olarak genleşip daralacaktır. Zemine hareket alanı sağlamak için odanın tüm kenarlarında bir ‘genişleme boşluğu’ bırakmak çok önemlidir. Yani ilk döşeme tahtanızı duvardan en az 8 ila 10 mm uzağa yerleştirmeniz gerekir. Zemin kaplaması tamamen döşendikten sonra bu boşluk süpürgelikle kapatılabilir.

 
Hazır, başla!
 
Laminat
T-lock ve yeni 2-lock sistemi Laminat zemin kaplamalarımızın kolayca döşenmesini sağlar - özellikle 2-lock işlemi hiç olmadığı kadar hızlandırır. Yapıştırıcı, çivi veya özel aletlere ihtiyaç duymayan döşeme tahtaları birbirine geçer. Kaç sıra yapacağınızı belirleyin. Bunun için döşeme tahtalarını odanın zeminine koyun ve son sıranın kolayca kesilebilecek genişlikte (en az 50 mm) olacağından emin olun. Yeteri genişlikte değilse ilk sırayı keserekbiraz daha geniş olmasını sağlayabilirsiniz. Sonuç daha sağlam olur ve daha iyi görünür.

Lamine
Lamine zemin kaplamalarımız üç farklı kilitleme sistemine sahiptir: Ultraloc, T-lock ve yeni 2-lock. Bu sistemler döşeme tahtalarının olabildiğince sıkı bir şekilde kenetlenerek arasında boşluk veya kayma olmasını engeller. Ayrıca kullanımı oldukça hızlı ve kolaydır. Özellikle 2-lock sistemi işlemi hiç olmadığı kadar hızlı bir hale getirir. Kaç sıra yapacağınızı belirleyin. Bunun için döşeme tahtalarını odanın zeminine koyun ve son sıranın kolayca kesilebilecek genişlikte (en az 50 mm) olacağından emin olun. Yeteri genişlikte değilse ilk sırayı keserek biraz daha geniş olmasını sağlayabilirsiniz. Sonuç daha sağlam olur ve daha iyi görünür.
Lamine veya laminat döşeme tahtalarından en yüksek performansı alma

Döşeme tahtalarını dilediğiniz yönde yerleştirebilirsiniz ancak aşağıdaki döşeme ipuçlarını uygulayarak en iyi görünümü ve performansı elde edebilirsiniz:
·          Dikdörtgen odalar ve koridorlar için uzunlamasına
·          Kare odalarda ışığa doğru
Vinil
Yenilikçi ‘Floor in a box’ ve ‘Starfloor’ ürünlerimizden daha geleneksel zemin kaplaması biçimlerine kadar değişen vinil yelpazemizden istediğinizi seçebilirsiniz.  
Floor in a Box ve Starfloor serisi kendinden yapışkanlıdır ve kolaylıkla döşenip duvara gelen kenarları keskin bir bıçakla kolayca kesilebilir. İki ürünü de en iyi şekli yakalayana kadar söküp yeniden yerleştirebilirsiniz.
 
Devrim yaratan aerosol yapıştırıcımız TarkoSpray, diğer vinil zemin kaplaması türlerini döşemeyi oldukça kolay hale getirdi. Yapıştırıcıyı doğrudan zemine sıkıp vinili üzerine sermeniz yeterlidir. Kendinden yapışkanlı ürünlerimizde olduğu gibi zemin kaplamalarının yerini tam oturana kadar değiştirebilirsiniz.
 
Talimatlar, ürünlerle birlikte verilir
 
Her ürünümüzle birlikte ihtiyacınız olan tüm talimatları veriyoruz. Daha fazla bilgiyi ürünün kendi sayfasından veya belge merkezimizden indirebilirsiniz.