Ülkenizi SeçinÜlkenizi Seçin
Türkiye - Konut Tipi Ürünler

Tarkett, lamine parke ürünleri ile Cradle to Cradle® Silver Certificate ödülüne layık görüldü.

Yenilikçi zemin kaplama ve spor yüzeyleri çözümleri konusunda dünya çapında lider olan Tarkett, İsviçre ve Polonya'da üretilen Epoque, Tango, Salsa, Rumba ve Professional çok katmanlı lamine parke zemin kaplaması serileriyle Cradle to Cradle® Silver sertifikası ödülüne layık görüldü. Bu ödülle Tarkett, Avrupa'da Cradle To Cradle® sertifikalı ürünlere sahip ilk Lamine Parke üreticisi  oldu.

Cradle to Cradle® sertifikası verilirken 5 nokta göz önünde bulundurulur: Malzeme içeriği, malzemenin yeniden kullanılması ve çevre için tasarlanmış olması, üretim süreçlerinde yenilenebilir enerji payı ve su yönetimi ile sosyal sorumluluk ilkeleri. Sertifika yetkilileri, ürünlerde kullanılan tüm malzemelerin kimyasal içeriğine bakarak hem insan ve çevre sağlığı üzerindeki etkilerini hem de geri dönüşüm ve yeniden kullanım özelliklerini değerlendirdi. Silver Sertifikası, parkelerde kullanılan malzemelerin tanımlandığı ve değerlendirildiği anlamına gelmektedir.

Üretim süreçleri konusunda ise enerji ve su kullanımı incelendi, su yönetim süreçleri Cradle to Cradle® ölçütlerine göre değerlendirildi. Örnek olarak, tesislerimizden çıkan tüm talaş ürünleri, fabrikalarımızda enerji olarak yeniden kullanılmakta veya enerji üretimi için üçüncü taraflara satılmaktadır. Enerji ve su ölçütlerinde Tarkett'in parkeleri, Gold sertifika düzeyinin gereksinimlerini karşılamaktadır.

Üretim tesislerimiz sürekli olarak geliştirilmektedir. Atık suyun biyolojik bozunma ile temizlenmesini sağlayacak yeni bir su temizleme hattı kurulmuştur. Sosyal sorumluluk konusunda ise Tarkett Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ilkelerine bağlıdır, yayınlanmış etik kuralları vardır ve küresel ilkeleri satınalma sözleşmelerine entegre hale getirmiştir.

2011 yılının başlarında, Tarkett Cradle to Cradle kavramını yaymak üzere uluslararası bilim enstitisü EPEA (Environmental Protection and Encouragement Agency) ile bir ortaklık kurmuştur.

Bu kavram, işletme mantığına ve kurumsal kültüre yeni bir yaklaşım getirmektedir. Tarkett, ekonomik büyüme ve çevreye olan bağlılıkla bir çelişki oluşturmadan çevresel yeniliği desteklemeyi amaçlamaktadır. 2009 yılından beri Grup yalnızca çevreye olan etkileri azaltma değil aynı zamanda Cradle to Cradle ilkelerine göre pozitif bir etkiye sahip yeniden kullanılabilir ürünler tasarlama amacına sahip olan sürdürülebilirlik stratejisi üzerinde çalışmaktadır.

Tarkett, bu konsepti hem yeni malzeme yaklaşımı için hem de ürün belgelendirmesi açısından desteklemekte ve benimsemekte olan ilk şirketlilerden biridir.